מקצוע הנדסת התוכנה עבר בשנים האחרונות מהפך דרמטי. למרות המיתוס של החנון המרובע, מדובר באחד המקצועות היותר יצירתיים וסוערים שהמשכורות והאפשרויות בו הם כמעט ללא גבולות.מחבר המאמר: קרו סגל, נשיא מכללת סלע


אין ספק שהמשכורות הגבוהות והאפשרויות הרבות העומדות בפני הבוגרים הופכות את מקצועות התוכנה ליוקרתיים וקורצים. למרות זאת מעטים מכירים היטב את התחום ואת האפשרויות הגלומות בו ויש לא מעט עובדות שכדאי לדעת לפני שבוחרים או פוסלים את המקצוע.

כיום מקצוע התוכנה נחלק לשני תחומים עיקריים:
1. פיתוח תוכנה - עוסק באפיון, תכנון ויצירת תוכנה על פי הדרישות שמגדיר הלקוח.
2. בדיקות תוכנה – עוסק בבדיקת התוכנה שנכתבה, בווידוא התאמתה למפרט הדרישות ובניפוי שגיאות מתוך הקוד (באגים).ראשית, בואו נשבור כמה מיתוסים...

בניגוד לסטיגמה הרווחת של החנון המרובע, מדובר במקצועות יצירתיים מאוד. למעשה העובדים בתחומי הפיתוח והבדיקות נדרשים כמעט בכל יום למצוא פתרונות יצירתיים לבעיות חדשות, ורק לעיתים נדירות חוזרים על אותה פעולה שוב ושוב. בשל כך חשוב שלימודי תוכנה ילמדו כיצד לחשוב מחוץ לקופסה תוך שימוש בכלים שבתוך הקופסה.

סטיגמה נוספת קשורה לכך שמדובר במקצוע קר ומנוכר שהעוסקים בו יושבים כל היום מול מסך המחשב. המציאות היא שונה לגמרי - בתחום יש מקצועות ותפקידים הדורשים תהליכי תכנון ועיצוב, שאינם קשורים לעבודה טכנית מול המחשב וישנם גם מקצועות אפיון וניתוח בהם עובדים רוב הזמן מול לקוחות ואנשי צוות הפיתוח במקום מול המחשב.מה המאפיינים של הלימודים בתחומי הפיתוח והבדיקות?

איש התוכנה הולך תמיד עם הראש בעננים אך עם הרגלים על הקרקע. 
במילים אחרות, עליו ללמוד להכיר את התמונה הכוללת של המערכת ״מלמעלה״ אבל גם להיות בקיא בפרטים הטכניים ״מלמטה״.

היופי במקצוע התוכנה הוא השילוב בין שתי ראיות העולם הללו - מחד לא מסתפקים בהבנה כללית של הנושא ומאידך גם לא מרגישים בורג קטן במערכת. לדוגמא, כדי לבנות בצורה נכונה מודול מסוים לאתר מסחר באינטרנט, חייב איש התוכנה להבין קודם כל איך משתלב המודול בתהליך זרימת המידע באתר כולו, כמו גם לשלוט בעקרונות חוויית משתמש ושימושיות. זאת כמובן בנוסף לשליטה בפרטים הטכניים הנחוצים לתהליך התכנות עצמו - ידיעת שפות התכנות השונות, אפיון ובניית מאגרי הנתונים, מימוש תקשורת עם אתרים חיצוניים וכו'.

זו הסיבה לכך שבמכללת סלע אנחנו לא מסתפקים רק בלימודי המקצועות הטכניים אלא מכסים גם נושאים תיאורטיים יותר שיעזרו להבנת התמונה הכוללת בתהליך העבודה. מאידך אנחנו נזהרים שלא לגלוש לנושאים תיאורטיים מדי – אנו מאמינים שאם התאוריה אינה שימושית בעולם המעשי מוטב שהתלמיד ישקיע את הזמן בנושאים שכן יסייעו לו בעבודה בעתיד.


לקבלת מידע על מכללת סלע לחצו כאן


בלימודי תוכנה ישנה חשיבות מכרעת לתרגול מעשי ולמידה עצמית. 
בשל כך אנחנו מקדישים חלק נכבד מהלימודים לתרגול וכתיבת פרוייקטים מעשיים שבהם התלמיד מתנסה בעבודה עצמית כמו גם בעבודת צוות. זוהי גם דרך מצויינת לחשוף את התלמיד לנושאים שמעבר למה שלמד בכיתה ולהתנסות בלמידה עצמית - עולם התוכנה מתפתח במהירות מסחררת וחשוב שכל בוגר יידע להרחיב את ידיעותיו בעצמו גם לאחר סיום הלימודים.

בנוסף אנו נותנים לסטודנטים עוד מספר כלים ללימוד עצמי - רוב השיעורים מוקלטים ונמצאים לרשות הסטודנטים באינטרנט, לכל קורס מחולקת חוברת עם תצלומי השקפים והערות המרצים, לסטודנטים ישנה גישה לפורומים באינטרנט בהם הם יכולים לדון בבעיות מקצועיות ועוד.ומה בקשר לעבודה בתחום התוכנה?

אנו מבינים שמטרת הלימודים במכללה היא בסופו של דבר לעבוד בתעשיית ההייטק.
לכן כבר מהשיעורים הראשונים אנו מלמדים ומתרגלים משימות הדומות לאלו בהם יתקל הבוגר בעבודה העתידית - הלימודים הם מעשיים מאוד ומכשירים את הסטודנט ישירות לקראת עתידו.

בניגוד למקצועות רבים אחרים, בהם השנים הראשונות ללימודים עוסקות בתיאוריה ורק מאוחר יותר מגיע הסטאז׳ המקשר את התלמיד לעולם האמיתי, בלימודי תוכנה אנו מלמדים את הנושאים המעשיים כבר בתחילת המסלול – דבר ההופך את הלימודים למעניינים, דינמיים ומועילים הרבה יותר.

תלמידי מקצועות התוכנה נהנים מכך שכבר בסיום הלימודים הם יכולים להתחיל לעבוד במקצוע אותו למדו.
שלא כמו במקצועות אחרים כגון רפואה, כלכלה או משפטים, רוב הבוגרים בתחום המחשבים לא צריכים לעבור הכשרה נוספת לאחר הסיום כדי להתחיל להתפרנס – המעבר בין מסלול הלימודים לעולם התעסוקה יכול להיות חלק ומהיר.

למעשה, כיוון שלימודי התוכנה מתמקדים כל כך בצד המעשי, סטודנטים רבים יכולים להתחיל לעבוד בתעשייה עוד בתקופת הלימודים. כך לדוגמא המרכז הטכנולוגי של מכללת סלע קולט מכל מחזור במכללה מספר סטודנטים מצטיינים עוד בזמן הלימודים ופותח להם דלת לקריירה מצליחה אפילו לפני שסיימו את המסלול.

בעבודה בתחום התוכנה אף פעם לא משעמם.
מאחר ועולם התוכנה הוא דינמי כל כך וטכנולוגיות חדשות מגיעות לתעשייה בתדירות גבוהה יותר מבכל תחום אחר, מתכנתים ובודקים רבים נהנים מתעסוקה מעניינת ומאתגרת לכל אורך הקריירה. זו אחת הסיבות לכך שהמקצוע קורץ לסטודנטים רבים ולכך שהעבודה בתחום זה מתאפיינת בשחיקה נמוכה יחסית לתחומים אחרים, שכן כל יום הוא הרפתקאה חדשה.


זו ההזדמנות שלכם להצטרף לאחת ההסמכות המקצועיות והמקיפות ביותר בארץ בתחום התוכנה, ללמוד מן המרצים הטובים ביותר ולקבל הסמכה בינלאומית יוקרתית לקראת קריירה מצליחה בהייטק.
לפרטים נוספים ותיאום פגישת ייעוץ אישית כיתבו אלינו, או התקשרו עכשיו: *סלע (*959 מטל' נייד), או 1-700-700-678חזרה

מעוניינים במידע נוסף?

מלאו פרטיכם ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם

 • *שם מלא:

 • *אימייל:

 • *טלפון:

 • *נושא הפניה:

 • פירוט הפניה:

 • קבוצת סלע

  הוקמה בשנת 1990 עם החזון להבאת הידע המתקדם ביותר בטכנולוגיות השונות לתעשיית ההיי-טק, בדגש על פרקטיקה ואיכות, ומעניקה כיום שירות ל- 800 לקוחות מרוצים ברחבי העולם. סלע מגשימה מידי יום את החזון שלה בכך שהיא מהווה מרכז הדרכה ומרכז טכנולוגי, עם התמקדות והובלה בטכנולוגיות השונות והמתקדמות ביותר ודואגת שגם לקוחותיה יישארו מעודכנים כל העת על ידי קורסים, כנסים, הדרכות, ייעוצים, בתים פתוחים, מיקור חוץ וכו'.

  הצטרפו לרשימת הדיוור של סלע  »
 • מכללת סלע

  מציעה לאקדמאים, לחיילים משוחררים ולמועמדים פוטנציאליים מסלולי לימוד ייחודים פרי פיתוח מקורי של מהנדסי תוכנה ומחשבים בכירים בקבוצת סלע. צוות המרצים של מכללת סלע מורכב מבכירי אנשי המיחשוב בישראל. הלימודים מתקיימים בכיתות מהמשוכללות והחדישות ביותר בארץ. שיטות הלימוד החדשניות כוללות תרגול והפעלה של הסטודנטים בשילוב לימודים מהבית בשיטת ה-E-Learning.

  הצטרפו לרשימת הדיוור של סלע  »
 • אתר הסטודנטים

  במערכת הלמידה של מכללת סלע תוכלו לקבל מידע לגבי לוח השעות שלכם, לצפות בשיעורים מוקלטים, לקרוא הודעות, להגיש עבודות ועוד.

  כניסה לאתר הסטודנטים »